ال‌نینو، امسال بارشی برای ایران خواهد داشت؟

در سال‌های گذشته، هرگاه به سمت فصل پاییز و زمستان نگاه می‌کردیم، توقع می‌رفت که ال‌نینو باعث بارش‌های فراوان و اغلب ناگهانی در ایران شود. اما پاییز امسال بدون بارش‌های فوق‌العاده ال‌نینو گذشته و سؤالاتی بر سر آینده زمستان ایجاد شده است.

ال‌نینو: پدیده‌ای چیست؟

ال‌نینو یک چرخه هواشناختی جهانی است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار ظاهر می‌شود و تأثیرات وسیعی را در آب و هوا به وجود می‌آورد. این پدیده می‌تواند باعث افزایش بارش در برخی مناطق و خشکسالی در دیگر مناطق شود.

تأثیرات ال‌نینو در اقیانوس

در اقیانوس، ال‌نینو باعث تجمع هوای گرم در نواحی شرقی اقیانوس آرام می‌شود و در نتیجه، حرکت مواد مغذی به سطح متوقف می‌شود. این تغییرات باعث کاهش جمعیت آبزیان در لایه‌های بالاتر می‌شود و افزایش جمعیت آبزیان در مناطق دیگر اقیانوس.

اثرات ال‌نینو بر زمین

با افزایش رسوب‌برداری روان‌آب‌ها از مناطق روستایی و شهری، آلودگی‌ها به سرعت در یک حوضه آبی پخش می‌شوند. ال‌نینو همچنین می‌تواند باعث کاهش بارش در برخی مناطق و افزایش بارش در مناطق دیگر گردد.

پیش‌بینی بارش در ایران

صادق ضیائیان، رئیس سازمان ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران، تأثیر ال‌نینو را مورد بررسی قرار داده و توضیح داده که امسال ال‌نینو تأثیر زیادی بر آب و هوای منطقه نداشته و عوامل دیگر بیشتر اثرگذار هستند.

آینده ال‌نینو و بارش‌های ایران

ضیائیان تأکید دارد که تأثیرات ال‌نینو نمی‌تواند به تنهایی همه را تبدیل کند و باید عوامل دیگر نیز مورد توجه قرار گیرند. ال‌نینو در ۶۰ درصد مواقع باعث بارش‌های زیاد می‌شود و در ۴۰ درصد مواقع تأثیر چندانی ندارد.

نتیجه‌گیری

هرچند ال‌نینو به عنوان یکی از عوامل موثر در تغییرات آب و هوای ایران مطرح می‌شود، اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، وجود دیگر عواملی است که نقش مهمی در شکل‌گیری آب و هوا دارند. برای دقت بیشتر در پیش‌بینی بارش‌ها و زمستان‌های آینده، لازم است همه این عوامل مورد بررسی دقیق‌تری قرار گیرند.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا