قسط وام نهضت ملی مسکن کاهش یافت

در حالی که بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی به توافق رسیده‌اند که رقم بازپرداخت وام نهضت ملی مسکن در دو سال اول، ماهانه 5 میلیون تومان باشد، این تصمیم با تایید شورای پول و اعتبار قابل اجراست.

چالشات بازپرداخت وام برای مستاجران

مستاجرانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و توانسته‌اند مراحل ثبت نام، دریافت وام، تامین زمین، و ساخت مسکن را در مدت مقرر به پایان برسانند، حالا باید برای بازپرداخت وام ساخت، ماهانه حقوق خود به اضافه 1.5 میلیون تومان دیگر، جمعاً معادل 8.5 میلیون تومان، را به مدت 20 سال به بانک پرداخت کنند.

کاهش اقساط و تأیید مدیرعامل صندوق ملی مسکن

مدیرعامل صندوق ملی مسکن، محمدرضا مهدیار اسماعیلی، اعلام کرده است که با توافق بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، اقساط وام نهضت ملی مسکن به 5 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

چالشات اجرایی کاهش سود وام

کارشناسان مسکن معتقدند که کاهش نرخ سود وام نهضت ملی مسکن تاکنون توسط بانک‌ها اجرا نشده است و انتظار می‌رود که تصمیمات اداری شورای پول و اعتبار این اقدام را تأیید کرده و بانک‌ها به اجرای آن بپردازند.

تردیدها در نظام بانکی

نظام بانکی با انتظار مدت‌ها از وعده مسکن دولت، هنوز 83 درصد از تکلیف خود را انجام نداده و تسهیلات ساخت مسکن را پرداخت نمی‌کند. این موضوع موجب تردیدها در نظام بانکی شده و اجرای صحیح و سریع تصمیمات مرتبط را به چالش کشیده است.

ساختار اقساط به دو شیوه

ساختار اقساط تسهیلات ساخت نهضت ملی مسکن به دو شیوه پلکانی و عادی تعیین شده است. در حالی که در حالت پلکانی، بازپرداخت ماهانه از 7.5 میلیون تومان در سال اول شروع و به 12.5 میلیون تومان در سال‌های بعدی افزایش می‌یابد، در حالت عادی، مدت بازپرداخت 20 ساله و مبلغ ماهانه 8.5 میلیون تومان تعیین شده است.

به نظر می‌رسد با کاهش ماهانه اقساط وام نهضت ملی مسکن، فرصت خوبی برای مستاجران به وجود آمده است. با اجازه شورای پول و اعتبار، اجرای سریع این تصمیم و کاهش نرخ سود تا موارد مختلفی است که ممکن است به بهبود وضعیت مسکن در کشور منجر شود.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا