تجارت ماهانه ایران و اروپا ۲۴ درصد رشد کرد


در سال ۲۰۲۳، تجارت بین ایران و کشورهای اروپایی شاهد تحولات قابل توجهی بوده است. بر اساس آخرین داده‌های ارائه شده توسط مرکز آمار اروپا (یورو استات)، تجارت ماهانه بین ایران و اتحادیه اروپا در ماه نوامبر به رقم قابل توجه ۴۵۰ میلیون یورو رسیده که نشان دهنده رشد ۲۴ درصدی نسبت به ماه‌های قبلی است. این افزایش حاکی از گسترش روابط تجاری و تقویت پیوندهای اقتصادی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

افزایش قابل توجه در صادرات اتحادیه اروپا به ایران

طی ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۳، صادرات کشورهای اروپایی به ایران به میزان حدود ۳.۵ میلیارد یورو برآورد شده است. این رقم نشان دهنده کاهش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ است. با این حال، این کاهش را می‌توان در چارچوب تحولات جهانی و تغییرات در الگوهای تجاری تحلیل کرد.

وضعیت واردات اتحادیه اروپا از ایران

واردات اتحادیه اروپا از ایران در همین دوره نیز کاهش ۲۵ درصدی را تجربه کرده و به ۷۳۰ میلیون یورو رسیده است. این رقم در مقایسه با ۹۸۰ میلیون یوروی سال قبل، تغییر قابل توجهی را نشان می‌دهد.

نقش آلمان در تجارت با ایران

آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری اروپا در روابط با ایران، با صادراتی بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۰ میلیون یورو، ۳۰ درصد کل صادرات اروپا به ایران را در اختیار دارد. با این حال، سهم آلمان از صادرات به ایران در مقایسه با سال قبل، کاهش یافته است.

رشد تجارت ایران و اروپا در ماه نوامبر

ماه نوامبر ۲۰۲۳ شاهد رشد قابل توجهی در حجم تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا بود. در این ماه، صادرات اتحادیه اروپا به ایران با افزایش ۲۱ درصدی به ۳۷۰ میلیون یورو رسیده و واردات از ایران نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است.

تغییرات در واردات و صادرات کشورهای اروپایی به ایران

کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، اسپانیا، رومانی و فرانسه نیز در این دوره تغییرات قابل توجهی در حجم تجارت خود با ایران داشته‌اند. ایتالیا به عنوان بزرگترین واردکننده کالا از ایران در ماه نوامبر، واردات خود را دو برابر کرده و اسپانیا نیز رشد ۵۳ درصدی را تجربه کرده است. رومانی به عنوان دومین صادرکننده بزرگ اروپایی به ایران، در ماه نوامبر شاهد افزایش چشمگیر صادرات به ایران بوده است.

نتیجه‌گیری و چشم‌انداز آینده

با توجه به داده‌های ارائه شده، می‌توان گفت که تجارت بین ایران و کشورهای اروپایی در حال گذار و تحول است. رشد و کاهش‌های مشاهده شده در حجم مبادلات نشان دهنده تغییرات در الگوهای تجارت جهانی و تأثیرات متقابل اقتصادی است. این تغییرات می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و گسترش روابط تجاری بین ایران و اروپا فراهم آورد.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا