فراموشی تا 9 سال زودتر قابل شناسایی است

روش جدید امیدوارکننده‌ای برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

محققان دانشگاه کویین مری لندن در انگلستان، روشی نوین برای پیش‌بینی فراموشی تا 9 سال قبل از بروز علائم آن ابداع کرده‌اند. این روش که با اسکن مغز در حالت آماده به فعالیت انجام می‌شود، می‌تواند با دقت 80 درصدی، افراد در معرض خطر ابتلا به آلزایمر را شناسایی کند.

آلزایمر، شایع‌ترین علت زوال عقل، با علائمی مانند از دست دادن حافظه، مشکل در تفکر و استدلال و گیجی همراه است. تشخیص زودهنگام این بیماری، فرصت بیشتری برای مداخله و درمان و در نتیجه، حفظ کیفیت زندگی بیماران را فراهم می‌کند.

روش‌های فعلی تشخیص آلزایمر، عمدتاً بر تست‌های حافظه و اندازه‌گیری کوچک شدن مغز متکی هستند. با این حال، این روش‌ها همیشه دقیق نیستند و ممکن است در مراحل اولیه بیماری، نتوانند آن را به درستی تشخیص دهند.

روش جدید ابداعی توسط محققان دانشگاه کویین مری، از این جهت برتری دارد که می‌تواند تغییرات در فعالیت مغز را در مراحل اولیه بیماری، زمانی که هنوز علائم قابل توجهی وجود ندارد، شناسایی کند.

در این روش، از اسکن fMRI (تصویربرداری رزنانس مغناطیسی کارکردی) برای بررسی فعالیت مغز در حالت آماده به فعالیت استفاده می‌شود. در این حالت، مغز به طور فعال درگیر هیچ وظیفه‌ای نیست و در حالت “استراحت” قرار دارد.

محققان با بررسی اسکن‌های مغزی بیش از 1100 نفر، دریافتند که در افرادی که به آلزایمر مبتلا شده بودند، فعالیت مغز در حالت آماده به فعالیت، به طور قابل‌توجهی کاهش یافته بود. این کاهش فعالیت، 5 ماه تا 8.5 سال قبل از تشخیص رسمی بیماری مشاهده شده بود.

پروفسور چارلز مارشال، رهبر این تحقیق، می‌گوید: “یافته‌های ما نشان می‌دهد که می‌توان از تغییرات در فعالیت مغز در حالت آماده به فعالیت، برای پیش‌بینی زودهنگام آلزایمر استفاده کرد. این روش می‌تواند به عنوان ابزاری برای شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری و شروع مداخلات درمانی در مراحل اولیه، قبل از بروز علائم شدید، مورد استفاده قرار گیرد.”

نتایج این تحقیق که در مجله “Nature Mental Health” منتشر شده است، گامی مهم در جهت تشخیص و درمان زودهنگام آلزایمر به شمار می‌رود. دانشمندان امیدوارند با ادامه تحقیقات در این زمینه، بتوانند تست‌های تشخیصی دقیق‌تر و روش‌های درمانی مؤثرتر برای این بیماری طاقت‌فرسا ابداع کنند.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا