مخالفت سه کشور بزرگ اروپا با ائتلاف دریایی


در حالی که آمریکا سعی در تشکیل ائتلاف دریایی برای مقابله با حملات یمن به اسرائیل داشته است، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به این اقدام جواب منفی داده‌اند. در این متن، نگاهی به دلایل این انصراف و پیامدهای آن خواهیم داشت.

عنوان ائتلاف: «عملیات نگهبان رفاه»

وزیر دفاع آمریکا، لوید آستین، هفته گذشته اعلام کرد که فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به عنوان اعضای ائتلاف دریایی علیه یمن به ماضی پیوسته‌اند. این ائتلاف با عنوان «عملیات نگهبان رفاه» ایجاد شده تا امنیت دریانوردی در دریای سرخ را تضمین کند.

ابهامات موجود و سردرگمی در صنعت کشتیرانی

گزارش‌ها نشان می‌دهند که شرکت‌های بین‌المللی کشتیرانی به دلیل ابهامات در مورد وظایف این ائتلاف، به سمت دور شدن از دریای سرخ می‌روند. این ابهامات ممکن است باعث سردرگمی در این صنعت شده و تأثیرات جدی بر حمل‌ونقل بین‌المللی داشته باشد.

تردید‌ها و ابهامات پنتاگون

پس از اعلام آستین در مورد مشارکت ۱۰ کشور در ائتلاف، پنتاگون اعلام کرد که بیش از ۲۰ کشور با این ائتلاف هم‌استیزی کرده‌اند. اما منابع خبری تردیداتی در این خصوص بیان کرده‌اند و اظهار داشته‌اند که برخی کشورها هنوز مشارکت خود را تایید نکرده‌اند.

هشدارات از یمن

محمد علی الحوثی، عضو شورای سیاسی عالی یمن، هشدار داده که هر حمله‌ای به یمن، منجر به آسیب‌های جدی برای هر کشوری که در این اقدام شرکت داشته باشد، خواهد شد.

مواضع مختلف کشورها

مواضع مختلف کشورها نسبت به این ائتلاف متفاوت است. فرانسه اعلام کرده که به طور رسمی به این ائتلاف پیوسته نشده است و نیروهای فرانسوی در مناطق دیگری مستقر هستند. ایتالیا نیز اعضای ائتلاف نیست و تأکید دارد که برای حفاظت از منافع ملی خود، به درخواست‌های خاص خود جواب می‌دهد. اسپانیا تنها در ماموریت‌های ناتو یا اتحادیه اروپا شرکت می‌کند و در عملیات دریای سرخ مشارکت نخواهد کرد.

با این تبیینات، واضح است که تشکیل ائتلاف دریایی آمریکا در مقابله با یمن به چالش‌ها و مخالفت‌هایی در بین اتحاد اروپاییان برخورده است. این امر ممکن است بر ترتیب عملکرد این ائتلاف و حتی سیاست‌های خارجی این کشورها تأثیر بگذارد.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا