پیشنهاد‌ کاهش 4.5 میلیارد دلار یارانه بنزینی‌ ثروتمندان

در حوزه‌ی بنزین و یارانه‌های انرژی، پیشنهادات جدیدی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس به چشم می‌خورد. این پیشنهادات به منظور بهبود توزیع یارانه بنزین بر اساس شرایط اقتصادی خانوارها و حذف نابرابری‌ها ارائه شده است.

۱. کاهش یارانه برای ثروتمندان

یکی از پیشنهادات اصلی، کاهش 4.5 میلیارد دلار یارانه بنزین برای خانوارهای ثروتمند است. این پیشنهاد به منظور اجتناب از نابرابری‌ها و افزایش عدالت اجتماعی در توزیع یارانه بنزین ارائه شده است.

۱.۱. بازتوزیع ناعادلانه یارانه

گزارش شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت نشان می‌دهد که سهم ثروتمندان از یارانه بنزین حاصل از بازتوزیع ناعادلانه است. این مسئله نیاز به اصلاح دارد تا یارانه‌ها به افراد مستحق تر تخصیص یابد.

۲. تغییر در سیاست توزیع یارانه

برای بهبود توزیع یارانه بنزین، پیشنهاد شده است که دولت از ابتدای خردادماه سال 1403 به سرپرست خانوارهای فاقد خودرو به ازای هر عضو خانواده، ماهیانه 15 لیتر بنزین سهمیه‌ای اعطا کند. این اقدام می‌تواند به تقویت عدالت اجتماعی و حفظ حقوق اقلیت‌ها کمک کند.

۲.۱. اهمیت تبادل سهمیه بنزین

پیشنهاد می‌شود که دولت امکان تبادل سهمیه بنزین را در بازار انرژی فراهم کند. این اقدام به بهبود توزیع یارانه بنزین و حفظ تعادل در بازار کمک خواهد کرد.

۳. بررسی طرح “بنزین برای همه”

پیشنهادات برای بهبود توزیع یارانه بنزین نیاز به بررسی طرح “بنزین برای همه” دارد که قصد داشت تخصیص بنزین به هر کد ملی به جای هر خودرو را اجرایی کند. این طرح، اگر چه در کیش به صورت آزمایشی اجرا شد، اما دلایل توقف اجرای آن هنوز مبهم است.

۳.۱. نقدها و چالش‌ها

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مرتضی زمانیان، به بررسی دلایل توقف در اجرای طرح بنزین کیش می‌پردازد. این بررسی می‌تواند نقدها و چالش‌های موجود را به روشنی نماید.

نتیجه‌گیری

پیشنهادات مطرح شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس هدف اصلی خود را در بهبود توزیع یارانه بنزین و ایجاد عدالت اجتماعی دنبال می‌کنند. این اقدامات می‌توانند به بهبود وضعیت اقتصادی جامعه و کاهش نابرابری‌های اجتماعی کمک کنند.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا