کاهش مالیاتِ تولید و حقوق‌بگیران‌ با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم


در دنیای اقتصادی امروز، نظام مالیاتی کشور مهمترین نقش را ایفا می‌کند. به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، نظام فعلی مالیاتی کشور به عدالت عمودی و افقی نمی‌پردازد. اصلی‌ترین چالش این نظام، نداشتن تعادل در مالیات‌های پرداختی افراد با درآمد بالا و پایین است.

راهبردهای اصلاحی در نظام مالیاتی

برای اصلاح نظام مالیاتی و تشویق به سرمایه‌گذاری، لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. در این لایحه، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی به ۱۵ درصد کاهش یافته و همچنین سود تقسیم شده مشمول مالیات شده است.

نقدی به سیستم مالیات گیری فعلی

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نقدهایی به سیستم مالیات گیری فعلی کشور دارد. او معتقد است که پایه‌ معافیت مالیاتی بسیار کمتر از نیازهای زندگی افراد است و اصلاح در این بخش ضروری است.

کاهش مالیات بر بخش تولید و سرمایه‌گذاری

لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در جهت کاهش مالیات بر بخش تولید نیز قدم گذاشته است. این تدابیر همراه با سیاست‌های جهت‌گیری به سمت درآمد و مصرف، به نظر حریری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

پیشنهادات برای اصلاح مالیات ستانی

حریری تأکید دارد که دولت باید بر مالیات ستانی از مودیان بزرگ و پردرآمد تمرکز کند. او همچنین اصلاح در معافیت‌های مالیاتی بر اساس درآمد را پیشنهاد می‌دهد تا افراد عادی و حقوق‌بگیران عادی از پرداخت مالیات معاف شوند.

جمع‌بندی: راه به سوی نظام مالیاتی عادلانه و تشویق به سرمایه‌گذاری

لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، گام مثبتی برای ساختاردهی نظام مالیاتی کشور به سمت عدالت و تشویق به سرمایه‌گذاری است. این اقدامات نشان از توجه دولت به نیازهای اقتصادی و ایجاد شرایط مساعد برای توسعه اقتصاد دارد.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا