163 لوح هخامنشی پس از 88 سال به خانه بازگشتند: نمایشگاهی از تاریخ و فرهنگ ایران باستان

در مراسمی ویژه که به مناسبت روز جهانی موزه‌ها در موزه ملی ایران برگزار شد، 163 اثر از الواح هخامنشی که شهریور سال گذشته از آمریکا به ایران مسترد شده بود، رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این الواح گلی که از میان 3500 لوح مسترد شده انتخاب شده‌اند، مربوط به دوره پادشاهی داریوش در شاهنشاهی هخامنشی هستند و گزارش‌هایی از رخدادهای جاری و روزانه آن دوران را به زبان‌های عیلامی و آرامی ارائه می‌کنند.

این الواح که شامل نامه‌ها، اسناد اداری، دست‌نوشته‌های کاتبان، اسناد مربوط به مسافران و کارگران و… می‌شود، گنجینه‌ای ارزشمند از اطلاعات تاریخی و فرهنگی درباره ایران باستان به شمار می‌رود.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران، در این مراسم با اشاره به اهمیت این الواح، گفت: این اسناد متعلق به ایران بوده و باید به ایران بازمی‌گشتند.

وی افزود: در رأی صادره که به ایران داده شده، به صراحت گفته شده که میراث فرهنگی متعلق به کشورها است و این الواح نیز بخشی از میراث فرهنگی ایران به شمار می‌روند.

نوکنده با بیان اینکه تا کنون 5 محموله از الواح به ایران آورده شده است، گفت: این مجموعه اخیر شامل 3500 اثر است که 2800 لوح به خط عیلامی و بقیه به خط آرامی اطلاعاتی از سازمان اداری و حسابداری و بخش عادی جامعه در دوران هخامنشی را بازگو می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این الواح بخش دیگری از لایه جامعه را نشان می‌دهد و در آن می‌بینیم که به تخصص کارگران احترام گذاشته شده است. در آن زمان چارپایان و مأموران حق مأموریت می‌گرفته‌اند و تا کنون مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که چه ایزدانی مورد احترام آنها بوده است.

رئیس موزه ملی ایران با اشاره به اینکه این اسناد متعلق به داریوش بزرگ است، گفت: مجسمه این پادشاه هخامنشی نیز در روبروی الواح قرار دارد.

وی در پایان گفت: 5700 گل مهر سالم به ایران آمده است و در مقطعی از زمان 30 هزار لوح از آنها به ایران داده شده که الواح مطالعاتی بوده‌اند.

این نمایشگاه که به مناسبت روز جهانی موزه‌ها افتتاح شده است، تا تیرماه سال 1404 در سالن ایران باستان موزه ملی ایران برای بازدید عموم دایر خواهد بود.

علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ایران باستان می‌توانند با مراجعه به موزه ملی ایران از این الواح ارزشمند دیدن کنند.

با احترام ، مجله خبری صبح آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا